Początek nowego roku to zawsze dobra okazja do podsumowań i planowania najbliższych działań. Styczniowe spotkanie na Skype było tego klasycznym przykładem. Postanowiliśmy, że już najwyższy czas, by o naszych działaniach dowiedziała się cala Polska i trzeba jak najszybciej udostępnić naszą stronę internetową. Prace nad nią trwają już kilka miesięcy, niemniej, teraz nabierają tempa. „Rozwojowa wersja” naszej witryny napełnia się treścią i liczymy na to, że za kilka tygodni będzie dostępna publicznie. W związku z tym dyskutowaliśmy też o tym, w jaki sposób ją – a tym samym SIAP – popularyzować. Mamy nadzieję, że nam w tym pomożecie.
Ważną częścią spotkania było też omówienie sprawozdania z działalności Sekcji, które jako SIAP jesteśmy zobligowani przedstawić Zarządowi PTI. Dużo czasu poświęciliśmy też na rozmowę o budżecie Sekcji na 2018 r. Uznaliśmy jednak, że jeszcze nie nadszedł czas na wydatkowanie pieniędzy Towarzystwa i w pierwszej połowie roku skupimy się na popularyzowaniu Sekcji i zapraszaniu do niej nowych osób. Rozmowa o budżecie była jednak dobrą okazją do omówienia propozycji badań dotyczących oceny zakresu obowiązków działów IT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz oceny zgodności z RODO i wdrożenia w samorządach wybranych wymagań dotyczących systemów informatycznych.
W nawiązaniu do tych ostatnich zagadnień rozmawialiśmy też o Badaniu Kapitału Ludzkiego, które realizowane jest w ramach projektu PARP i współpracy z Radą Sektorową ds. kompetencji informatycznych. Jako Sekcja Informatyków Administracji Publicznej włączyliśmy się w dyskusję nad zakresem badania i zaoferowaliśmy pomoc we wskazaniu 100 jednostek administracji, które mogłyby być objęte tym badaniem.
Na spotkaniu padł również pomysł skierowania listu otwartego informatyków do Premiera Mateusza Morawieckiego, jako przedłużenie postulatów informatyków ujętych w Stanowiskach końcowych Konwentów Informatyków z 2017 r. i kontynuacji dialogu z Ministerstwem Cyfryzacji. Pomysł jest o tyle zasadny, że wobec braku mianowania ministra cyfryzacji bezpośredni nadzór nad tym resortem sprawuje aktualnie Prezes Rady Ministrów.