Podsumowanie pracy Sekcji w roku 2018

Pierwsze dni nowego roku to dobry czas na podsumowanie tego, co jako Sekcja Informatyków Administracji Publicznej robiliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Pierwszy kwartał 2018 r poświęciliśmy na zbudowanie i uruchomienie serwisu informacyjnego Sekcji. Jego uruchomienie nastąpiło 1 marca i było dużym sukcesem. Przez kolejne dziesięć miesięcy nasza strona została wyświetlony blisko 8 tys. razy przez ok. 1600 użytkowników. W trakcie roku rozbudowaliśmy ją m.in. o mapę członków SIAP, założyliśmy w serwisie konta dla wszystkich członków Sekcji, umożliwiając w ten sposób logowanie się do niepublicznych zasobów witryny, takich jak Profile użytkowników (możliwość wyszukania osoby o określonych umiejętnościach) oraz Baza wiedzy (repozytorium dobrych praktyk i dokumentów pomocnych w pracy informatyka).

Przez cały 2018 rok spotykaliśmy się regularnie na Skype. Łącznie odbyło się szesnaście takich spotkań (4.01, 25.01, 15.02, 27.02, 8.03, 28.03, 10.04, 26.04, 8.05, 22.05, 18.06, 13.09, 2.10, 23.10, 13.11, 6.12), w których uczestniczyło od kilku do kilkunastu osób. W ich trakcie rozmawialiśmy na temat bieżących problemów i wydarzeń dotyczących IT w urzędach. Jedną z ciekawszych sesji było spotkanie z ekspertką z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która wyjaśniła nowe zasady świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do internetu przez gminy (przepisy weszły w życie 12 grudnia 2018 r.). Cieszymy się, że mimo natłoku zajęć udaje nam się regularnie spotykać i wymieniać informacje. Dziękujemy wszystkim bywalcom spotkań, szczególnie, że odbywają się one wieczorową porą i trzeba poświęcić na nie swój prywatny czas.

Regularnie korzystaliśmy także z naszej listy dyskusyjnej. Najważniejsze wątki dyskutowane w minionym roku dotyczyły: organizacji wyborów samorządowych, obowiązków informatyka w zakresie ochrony danych osobowych, realizacją transmisji z posiedzeń rad gminy oraz bieżących problemów technicznych ze sprzętem i oprogramowaniem.

Jako Sekcja Informatyków Administracji Publicznej udzielaliśmy też wypowiedzi dla mediów, starając się w ten sposób nagłośnić niektóre ważne tematy dla naszego środowiska. Poniżej zamieszczamy listę artykułów, w których jest o nas mowa:

Przez cały 2018 rok staraliśmy się też popularyzować Sekcję i jej działania. Dzięki nim pod koniec roku świętowaliśmy przyjęcie setnego członka SIAP. Do końca roku dołączyło do nas kolejnych kilka osób. Wiceprzewodniczący SIAP Jacek Orłowski opowiadał też w ubiegłym roku o działaniach Sekcji podczas konwentów informatyków organizowanych przez miesięcznik IT w Administracji w swojej prezentacji pt. „Jak zostać dumnym informatykiem w urzędzie”. Zabrał także głos w dyskusji nad przyszłością zawodu informatyka w dokumencie refleksyjnym „Kim jest współczesny informatyk? Debata środowiskowa” wydanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Brak możliwości komentowania.