Echa awarii SRP

We wtorek 12 czerwca doszło do awarii państwowych systemów informatycznych, która na kilka godzin sparaliżowała pracę urzędów w całej Polsce. Na ten temat z wiceprzewodniczącym SIAP rozmawiał Portal Samorządowy.

Każdy system informatyczny jest narażony na atak lub awarie, dlatego nas informatyków takie sytuacje nie zaskakują. Gdy pojawia się problem, to po prostu działamy.

Dziennikarza interesowało jakie mogą być przyczyny awarii oraz jak informatycy w gminach radzą sobie w takich sytuacjach. Jacek Orłowski zwrócił uwagę, że jako informatycy samorządowi nie mamy wpływu na działanie systemów centralnych, chcielibyśmy jednak, żeby były to systemy działające sprawnie, bo ich dostępność rzutuje na pracę wszystkich urzędników. Przypomniał też przy okazji jeden z postulatów informatyków dotyczący rozliczeń za naszą pracę przy utrzymaniu systemów rządowych:

Naszym zdaniem informatyczna obsługa systemów centralnych po stronie gmin powinna zostać jawnie uwzględniona w rozliczeniu dotacji za zadania zlecone.

Zwrócił też uwagę, że po wprowadzeniu Źródła to właśnie na informatyków gminnych przeniesiono serwisowanie komputerów znajdujących się na stanowiskach obsługi USC, choć wcześniej zadania te realizował serwis zewnętrzny w ramach rządowego kontraktu.

Brak możliwości komentowania.